„Góry Sowie – przewodnik”

Góry Sowie, Pruszków 2012 - Wydawnictwo REWASZ, autor

Wydawnictwo zawiera: 184 strony formatu B6, 16 stron z barwnymi zdjęciami, 66 ilustracjami czarno-białymi.

W przewodniku zrezygnowano z klasycznego opisu wyznaczonych w terenie szlaków turystycznych. Wiele bowiem interesujących i wartych odwiedzenia miejsc znajduje się poza nimi. Punkt początkowy i końcowy większości proponowanych tras znajduje się na jednej z sowiogórskich przełęczy, bądź w innym ważnym komunikacyjnie miejscu (np. centrum Zagórza Śląskiego). W przewodniku, która zawiera część ogólną, opisy 15. tras oraz najważniejszych miast u stóp G. Sowich znajduje się mnóstwo ciekawostek, niepublikowanych dotąd faktów i związanych z nimi historii.

 

 

W 2014 roku ukazała się druga, poprawiona i uzupełniona wersja przewodnika. Obecnie dostępna na rynku w księgarniach (min. MUZA w Dzierżoniowie czy Globeo.pl w Poznaniu), obiektach turystycznych oraz w internecie.

Scan0011.jpg

 

 

W kwietniu 2017 roku, u progu rozpoczynającego się sezonu turystycznego, na księgarskim rynku pojawiło się III wydanie przewodnika po Górach Sowich.

sowie2017-okladka1.jpg

 

 

Góry Sowie. Ilustrowany przewodnik z mapami - Wydawnictwo PLAN - 2015 r. - współautor, stron 120, barwne zdjęcia

Scan0012.jpg

 

 

Góry Sowie. Mapa 1:35 000, Wydawnictwo Compass - rok 2016. Współautor

 G._Sowie_-_okadka_mapy.jpg

"Góry Sowie – tajemnica, przygoda, historia"

Dzierżoniów-Bielawa-Góry Sowie 2010-2011, autor scenariusza, realizator filmu

To 20. minutowy film promocyjny zrealizowany na zlecenie Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich w Telewizji Sudeckiej prezentujący kilkanaście najciekawszych miejsc i obiektów w Górach Sowich i ich najbliższych okolicach.

"Dzierżoniów magiczny” pocztówka muzyczna

Dzierżoniów 2007, koordynator projektu, współwydawca, autor tekstów

Dzierżoniów Magiczny to unikatowy projekt. Na płycie CD znajduje się 11 utworów muzyki elektronicznej Daniela Stawczyka , będącej ilustracją do opisanych przez Tomasza Śnieżka w książeczce „magicznych”, tajemniczych miejsc Dzierżoniowa. Ilustrację fotograficzną wykonał Jacek Kobryń.

www.dzierzoniow.magiczny.prv.pl

"W cieniu Wielkiej Sowy” - monografia Gór Sowich

Dzierżoniów 2006, koordynator projektu, współautor, stypendysta Fundacji Mercator w ośrodku „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Dokładnie w 100 rocznicę oddania do użytku wieży widokowej na Wielkiej Sowie – 24 maja 2006 roku w Dzierżoniowie (Miejska Biblioteka Publiczna) odbyła się prezentacja książki będącej owocem pracy 20. badaczy i krajoznawców związanych z Górami Sowimi. Część z nich urodziła się lub mieszka "W cieniu Wielkiej Sowy", pozostali uczynili zaś z tego obszaru temat swoich dociekań naukowych.

Książka ukazuje środowisko naturalne i przeszłość Gór Sowich w możliwie pełnym spektrum. Jest to bowiem pierwsza pełna monografia tego rejonu. Prace nad nią trwały w latach 2004-2006. Prezentowane tam treści oparte zostały na wieloletnich badaniach naukowych i terenowych. Autorzy - historycy, archeologowie, historyk sztuki, architekt, geograf, biolog, jak też aktywni krajoznawcy - wykorzystali zasoby polskich, niemieckich i czeskich placówek archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych.

Sam język prezentacji jest przystępny, całość zaś wzbogacona jest unikatową ikonografią. Treść książki zawiera się w sześciu dziedzinach: przestrzeń, środowisko naturalne, społeczeństwo, gospodarka, turystyka i polityka, podzielonych z kolei na rozdziały i dalej zagadnienia tematyczne (155). Praca posiada walory edukacyjne jak i promocyjne. Książka nie powstałaby bez przychylności wielu osób, podmiotów branży turystycznej, rekreacyjnej oraz samorządów i innych instytucji.

Wydana została nakładem Srebrnogórskiej Oficyny Wydawniczej w ilości 2000 sztuk. Posiada twardą oprawę i przy formacie B5 książka zawiera 280 stron.

”Góry Sowie, Ilustrowany przewodnik”

Jelenia Góra 2006, współautor, konsultacje merytoryczne

Na 96 stronach umieszczono podstawowe informacje o Górach Sowich, liczne ciekawostki, teksty krajoznawcze. Znajdują się tam również propozycje wycieczek, dane teleadresowe (baza noclegowa, infrastruktura turystyczna). Przewodnik posiada kolorowe zdjęcia, plany miejscowości oraz mapy.

"Nieznane zakątki powiatu dzierżoniowskiego i ziemi dzierżoniowskiej”

cz. 1, Dzierżoniów 2001 – autor

Praca historyczno - krajoznawcza zawierająca 8 rozdziałów opisujących nieznane dotąd szerzej, nieopisywane i ciekawe zakątki powiatu dzierżoniowskiego. Jest bogato ilustrowana ikonografią historyczną, jak i zdjęciami współczesnymi. Zawiera także dane teleadresowe o miejscach noclegowych. Autorami zdjęć są Tomasz Ligięza, Tomasz Śnieżek, Jacek Kobryń.

Wydawcą jest: Drukarnia - Wydawnictwo Edytor z Dzierżoniowa.

"Nieznane zakątki powiatu dzierżoniowskiego"

cz.2, Dzierżoniów 2002 – autor i redaktor

Do stworzenia 2. części zeszytu zaproszeni zostali wrocławscy naukowcy - historycy, historycy sztuki i krajoznawcy. W zeszycie tym znajdą się również artykuły opracowane przez lokalnych miłośników ziemi dzierżoniowskiej i okolic. Na stronach "Nieznanych zakątków... cz. 2” opisane zostały mało znane punkty głównych miast powiatu: Dzierżoniowa, Bielawy, Piławy oraz związane z nimi historie. Są tu też rozdziały przedstawiające miejscowości leżące z dala od centrum powiatu oraz artykuł poświęcony obiektowi znajdującemu się już poza jego granicami administracyjnymi .

”Nieznane zakątki powiatu dzierżoniowskiego”

cz. III, Dzierżoniów 2003 r. – autor i redaktor

W kolejnym zeszycie będącym pracą zbiorową znalazły się rozdziały przygotowane przez krajoznawców, historyków zajmujących się czynnie odkrywaniem i popularyzowaniem historii powiatu dzierżoniowskiego. Publikowane tam wyniki badań poprzedzone były szeroką analizą dostępnych źródeł i opracowań oraz poparte danymi zebranymi w trakcie licznych wycieczek krajoznawczych. Wśród autorów znaleźli się pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego (dr Tomasz Przerwa, Sobiesław Nowotny oraz Sebastian Ligarski) oraz Politechniki Wrocławskiej (dr inż. architektury Artur Kwaśniewski). Tematyka zeszytów obejmuje opisy: świadectw średniowiecznego systemu sądowo - karnego krzyży pokutnych, urokliwych dzierżoniowskich plant, malowniczo położonego kiełczyńskiego kościółka. Są tu też opisy dawnych schronisk w okolicach Przełęczy Jurgowskiej w Górach Sowich oraz schroniska młodzieżowego w Łagiewnikach. Pozycja ta zawiera również interesującą ikonografię historyczną oraz kilkanaście kolorowych zdjęć.